ПЕРШИЙ УРОК. МИ – ДІТИ СУМЩИНИ! ОХТИРЩИНА – МІЙ РІДНИЙ КРАЙ!
ТЕМА. ПЕРШИЙ УРОК. МИ – ДІТИ СУМЩИНИ! ОХТИРЩИНА –
МІЙ РІДНИЙ КРАЙ! (73 роки з Дня
Визволення Охтирки від фашистських загарбників)
МЕТА.
ознайомити учнів з символікою, культурними та
історичними пам’ятками Охтирщини; вчити учнів з повагою ставитися до рідної
землі, українського народу, його традицій та звичаїв; розвивати усне мовлення
та логічне мислення школярів; виховувати почуття відповідальності за збереження
і продовження традицій та звичаїв рідного краю.
Очікувані результати:
§ Формування ціннісного ставлення до держави, області, міста, народу, його звичаїв і традицій.
§ Розширення знань учнів про історичне минуле рідного краю.
§ Усвідомлення значущості навчання та виховання в розбудові та покращенні
життя рідного краю.
Обладнання. Запис пісень, епіграф, малюнок
лелеки, вірші, прислів’я, малюнки символів рідного краю.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу
Хід уроку
Епіграф уроку
Я народився тут!
І тут моя стежина,
Яка веде у дивне майбуття.
Це рідний край, чарівна Україна,
І звідси почалось моє життя.
I. Організаційний момент.
Музичне вітання (Звучить пісня про Україну)
– Дорогі мої діти, мої ластів’ята!
Встало сонце ласкаве і світ заяснів!
Я безмежно щаслива і дуже багата:
Скільки ж дочок у мене і скільки синів!
Я покликана вас в цьому світі навчати,
Перші кроки сміливі робити до знань.
Щоб у світі прекрасному праведно жити,
Перепони долати в житті без вагань!... (за Н.Красоткіною)
Вітаю вас з Днем Знань! Бажаю успіхів у новому навчальному році!
II. Актуалізація опорних знань.
-
Сьогодні до нас у шкільну домівку завітав Лелека. Лелека (бусол, бузько,
чорногуз, гайстер) - символ поваги до батьків; символ мандрівників; сімейного
благополуччя, щастя; батьківщини. Він хоче
запросити Вас у лелечий політ усією шкільною родиною і з висоти лелечого польоту помилуватися
мальовничою красою нашої Охтирщини.
Отож ,вирушаймо
в політ!(звучить легенька музика)
– Діти, Лелека пропонує нам доповнити вірш, вставляючи
останнє слово:
Ми дуже любим весь наш край,
І любим _______ (Охтирщину),
Її лани, зелений гай,
В саду рясну _______ (калину).
Там соловейко навесні
Співає між _______ (гілками),
Та й ми співаємо _______ (пісні) –
Змагається він з нами!
(Слова до вірша подані внизу)
Охтирщину калину гілками пісні
- Діти, яку землю ми називаємо
рідною?
– Яку назву має наша мала Батьківщина? (Відповіді дітей)
III.
Оголошення теми і мети уроку.
- На дошці ви бачите тему нашого
уроку: «МИ – ДІТИ СУМЩИНИ! ОХТИРЩИНА – МІЙ РІДНИЙ КРАЙ! (73 роки з Дня Визволення Охтирки від фашистських
загарбників)». Як ви вже здогадалися, сьогодні ми поговоримо про рідну землю,
рідний край, дізнаємося більше про історичне минуле нашого краю. Всім на уроці
буде весело та цікаво, ми з користю проведемо час.
IV. Робота над темою уроку.
1.
Побудова
асоціативного куща.
- Діти, а що для вас означає слово "рідний край"? Лелека просить
підібрати слова, які для вас характеризують це поняття

(Виконується на дошці)
2.
Розповідь вчителя.
Молодці!
Рідний край – це дійсно наша велика Батьківщина – Україна, це місто, де ми
народилися і живемо, це край прекрасних
полів та річок, садів та гаїв. У кожного краю є своя історія.
3. Читання
вчителем розповіді про 73-річницю визволення Охтирки.
25 серпня 2016 року відзначатимемо 73 річницю визволення
міста Охтирки від фашистських
загарбників. В 1943 році на радянсько-німецькому фронті розгорнулася одна з
найбільших битв Великої Вітчизняної війни,яка ввійшла в історію під назвою
«Курська битва». За розмахом, напругою та запеклістю ця битва не знала собі
рівних в історії.
Закінчувалась
вона саме у нашому місті. Охтирку визволяли завзято. Згадуємо героїчні та
пам’ятні сторінки життя, історії його мешканців, вшановуємо визволителів,
героїв. Пам’ятаємо, що тільки завдяки мужності та стійкості наших дідів й
прадідів наше місто і всю Україну було врятовано. Нехай відчуття успіху,
перемоги та гордості переповнює сьогодні кожного. Ми від усього серця дякуємо
героям.
25 серпня Охтирка
відзначає й 375 - річницю від дня заснування. Місто козацької і гусарської
слави має свою славетну історію. День міста для кожного з нас – це значиме
свято. Свято, яке об’єднує усіх, хто шанує та любить Охтирку.
4. Бесіда на знання символіки міста.
Кожна країна, область, місто
обов’язково має свою символіку.
- Що ж означає слово символ?
(Відповіді дітей)
Символ – це умовне позначення якогось предмета, поняття, чи
явища.
- Ось наш Лелека піднімається в небо. Зараз ми познайомимось з прапором
міста Охтирки. Хто знає, що символізують кольори на прапорі?

Полотнище прапора міста складається з двох горизонтальних
частин в співвідношенні 2:3. Верхня смуга білого кольору (займає 2/3 частини
поля прапора, нижня смуга - зеленого кольору займає 1/3 частину поля. Зліва, в
верхній, білій частині прапору, зображено герб міста Охтирки.
Білий та зелений кольори використовувалися в геральдиці
прапорів козачого Охтирського полку.
Білий колір символізує собою єдність, духовність, щирість, чистоту і
справедливість. Зелений колір — символ віри, життя, молодості, надії безсмертя
душі.
- Зараз ви бачите герб міста. Що на
ньому зображено?

Герб міста Охтирки - це історичний герб міста, який
затверджено 21 вересня 1781 року у вигляді геральдичного щита,розташованого вертикально,
де розміщено на голубому фоні золотий хрест з сонячним сяйвом у верхній частині
герба.
Золотий хрест — символізує історичну знаменитість міста
по великій кількості церков та віруючих, а також перехрестя чотирьох торгових
шляхів, що перетинають місто на чотири великих ярмарки, які проводились щороку.
Сяюче сонце — символізує добробут, багатство.
- Ми всі повинні знати символіку
рідного міста, адже це його візитна картка!
Фізкультхвилинка (запис пісні)
5. Колективна робота.
- Спробуйте хором доповнити вірш,
добираючи останнє слово:
Фарби дасть мені матуся,
Малювати я … (навчуся).
Намалюю рідний край –
Дім в селі, ставок і… ( гай),
Синє небо, жовте … (сонце)
Заглядає у … (віконце),
Чорнобривці в квітниках,
Полуниці на грядках,
І хліба вже чималі,
В небі линуть… (журавлі).
Тут і гори, і долини,
Тут річки, моря, рівнини,
Тут тварини і птахи,
Ось струмок сховавсь у мхи.
Мати в аркуш подивилась,
Посмішка в очах з’явилась.
І сказала мати сину:
- Я молюсь за …(Україну)
І я вірю, Матір Божа
Україні …(допоможе)!
- Що намалював хлопчик?
- Кому він показав малюнок?
- Чи сподобався мамі малюнок? З яких
слів про це дізнаємось?
- Чому мама молилась за Україну?
6. Робота з прислів‘ями.
- Знайдіть і з‘єднайте обидві половинки прислів‘їв.
В чужім краю як прапор, шануй.

Людина в ріднім краю, своя сторона.
Рідну землю, звичаю
не знаю.
У рідній стороні і сонце ясніше світить.
V. Підсумок
уроку.
ГРА «Сонце
Охтирщини»
- Учитель пропонує учням перерахувати все , що
поєднує слово Батьківщина (родину, друзів, улюблене заняття, ,рідне місто
,місце відпочинку, символи держави тощо) і малює на дошці сонце Охтирщини. Від
сонця повинно відходити стільки промінців, скільки хорошого перерахували діти.
- Намалюйте
поряд з великим сонцем Охтирщини маленькі сонечка вашої поваги та відданості до
Батьківщини. (Учні малюють на дошці)
- А зараз
настав час попрощатися з Лелекою,адже він поспішає до інших діток, які теж
бажають знати про свою Батьківщину . Спасибі тобі, добрий віснику, прилітай до нас у наступний раз.
- Любімо свій край рідний, цінуймо те, що над
нами зараз хоч і не зовсім безхмарне, проте, мирне небо, що мова наша
українська бринить у серцях людей, що маємо прекрасну, незалежну державу, і
живемо в чудовім краю, що носить горде ймення – ОХТИРЩИНА! .
Коментарі
Дописати коментар