Урок з літературного читання 4 клас "Розповіді про нас самих. Вступ до теми. Байки. Езоп «Двоє приятелів і ведмідь» "

Тема. Розповіді про нас самих. Вступ до теми. Байки.  Езоп «Двоє приятелів і ведмідь» (переклад з новогрецької В.Забаштанського й А.Чердаклі)
Мета. Ознайомити учнів з темою та жанрами творів, що охоплює даний розділ; продовжувати ознайомлення дітей із жанром байки; дати уявлення про першого байкаря Езопа; вчити працювати над змістом байки, написаної прозою, передавати інтонацією характер героїв, виділяти мораль; удосконалювати вміння аналізувати вчинки героїв; розвивати навичку читання, мовлення учнів, збагачувати словниковий запас дітей; створити в класі такий мікроклімат, який би сприяв вільному висловлюванню думок всіх учасників навчального процесу; виховувати почуття дружби, бажання прийти на допомогу тим, хто цього потребує.
Методи роботи. Метод асоціацій, метод здогаду, дослідження, передбачення, «Мозковий штурм»
Обладнання. Проектор, презентація, портрет Езопа, дерево мудрості, малюнки, звукозаписи
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу з використанням комп’ютерних технологій.
Очікувані результати.
Після цього уроку учні зможуть: перевірити свої знання про відомих письменників та поетів; поглибити знання про життєвий і творчий шлях Езопа ; збагачувати свій читацький досвід; удосконалити навички читання; розвивати мовлення, нестандартне мислення; визначати ідейну спрямованість байки; сформувати вміння вести пошуково-дослідницьку діяльність; виділяти, порівнювати, аналізувати, синтезувати потрібний матеріал у великому потоці інформації; виступати перед аудиторією, стисло формулювати свою думку; ілюструвати ідеї, думки, дослідження, висновки; працювати самостійно, в групі; оцінювати свої власні вчинки та вчинки інших.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
   Діти! В народі кажуть:
Добрий гість – дому радість!
Сподіваюсь, що і ви, як і я,
Раді нашим гостям.
Тож, давайте привітаємося:
    Раді вас вітати в нашій оселі!
Зичимо щастя, здоров’я, добра!

Привітання учнів
      — А тепер привітайтеся один з одним.
   Привіт, мій друже, я радий тобі дуже! (Говорять один одному)
Хвилинка рефлексії.

   У мене сьогодні чудовий настрій. А з яким настроєм прийшли сьогодні на урок ви ?
   Позначте свій настрій за допомогою смайликів.
    Мені приємно бачити ваші добрі, привітні обличчя.
   Давайте пригадаємо «Девіз творчих та винахідливих», який є нашим другом на кожному уроці.
Думай, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь!

Рубрика « 2 березня. Цей день в історії…»  (Відео)
   Я впевнена, що наш урок увійде в історію нашої школи, як урок творчості, натхнення, добра і радості, і буде успішним і щедрим  на добрі вчинки, мудрі думки, відмінні оцінки.

II. МОВНА РОЗМИНКА
   Потренуємо губки, язичок, дихання, щоб швидко і правильно читати та відповідати.
1. Артикуляційна зарядка
   Вправи для язичка і губ
а) цокання язиком;
б) рухи язиком (провести кінчиком язика по краю зубів, витягнути язик трубочкою, зробити коло )
в) беззвучно проговоримо голосні звуки (лише губами) – А, О,У, И, І, Е.
   Дихальні вправи
      Вдих – носом;
      видих – ротом;
       вдих – видих зі звуком [в];
2. Чистомовка
   Щоб наше мовлення було правильним, попрацюємо з  чистомовкою.
Єш- єш – єш – якщо ти друзів справжніх маєш.
Ди – ди – ди – бережи ти їх завжди.
Єш – єш – єш – ти і сам прекрасно знаєш.
Ти – ти – ти – як важко друга справжнього знайти.

3. Гра «Прочитай прислів’я по-різному»
   Прочитайте прислів’я. Поясніть, як ви його розумієте.
Людина без друзів — що дерево без коріння.
 радісно і швидко
 сумно і повільно
 здивовано, запитально
(Учні тренуються читати це прислів'я з різною інтонацією і в різному темпі)

Підсумок. Отже язичок наш добре попрацював. Рухаємося далі
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1. Метод «Асоціативний кущ»
   Які асоціації виникають  у вас з поняттям «літературні жанри» ?

Казки
Вірші
Оповідання
Легенди
П'єса
 
Скоромовки
Загадки
Байки
Літературні жанри
 









2. Літературна скарбничка
   Зупинимось ближче на понятті «байка».
   Пригадайте, що таке байка?
(Байка – це здебільшого віршований твір, який чогось навчає, від чогось застерігає.  У байці є висновок, з якого можна зрозуміти, що схвалюється, а що засуджується. Цей висновок називається мораллю.)
3. Метод «Мозковий штурм»
   Як називають автора байки?
   Хто є дійовими особами байки? (Люди, тварини, рослини)
   З яких частин складається байка? (Розповідь і настановлення – мораль).
   Ось як говориться в народі  про байку
Правда в байці — як світло в кімнаті.
Хоч розповідь коротка й жартівлива,
Мета її ясна й правдива.

Висновок. Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ.
   Прочитайте його назву («Розповіді про нас самих»).
   Як ви думаєте, про що ми будемо говорити в ньому?
   Твори яких жанрів ми будемо читати? (Байка, п’єса – казка)
   Ці твори  написали автори, які жили і творили у різні часи. А почнемо зі знайомства з байкою «Двоє приятелів і ведмідь», автором якої є перший байкар— Езоп.
   Будемо працювати над змістом прозової байки, вчитимемося передавати інтонацією характер героїв, виділяти мораль,  спробуємо оцінити вчинки героїв, дати їм поради; попрацюємо над вдосконаленням навички читання.
 IV. СПРИЙМАННЯ І УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над «Деревом мудрості»
   Діти, перед вами «Дерево мудрості» - родовід жанру байки.
   Пригадайте, хто є  основоположником жанру байки у світовій літературі... Езоп
   Майже всі народи світу мають свої байки і своїх авторів.
   Наші «Читайлики» - юні дослідники літератури розкажуть про них.
1 учень - Римлянин Федр (І ст.),  грек Бабрій (ІІ ст.),  француз Жан де Лафонтен (XVII ст.), поляк  Ігнацій Красицький (ХІХ ст.),    
2 учень - росіянин Іван Крилов (ХІХ ст.), українець Григорій Сковорода (XVIII ст.),   українець Петро Гулак-Артемовський  (ХІХ ст.),  Євген Гребінка (ХІХ ст.), Леонід Глібов (ХІХ ст.), Остап Вишня, С. Олійник, М. Годованець (ХХ ст.))
Висновок. Мандрують байки світом, переходять від народу до народу, але живуть вони серед нас і сьогодні.
2. Біографічна довідка про байкаря Езопа. Розповідь підготовлених учнів.
    Ознайомимося ближче з основоположником жанру байки – Езопом.
    Прошу дослідників розповісти про нього.
·        Якщо вірити переказам, він був рабом і жив на о. Самос у Давній Греції. Греки вимовляли його ім’я інакше, ніж ми – Айсопос. ЛОГВИНЕНКО
·        Езоп  був за походженням не греком, дуже негарним на вигляд: у нього було велике черево, здорова голова, а на спині горб. Але цей бридкий раб відзначався неабияким розумом. СОПІТЬКО
·        Він  був далеко розумніший за своїх сучасників. Отримавши волю, подорожував по Греції, Вавілонії, Єгипту. НІКОЛАЄВА
·        Писав байки, де героями були тварини, наповнював свої оповіді повчаннями та мораллю. У образах тварин висміював недалеких і темних людей, їхні недоліки. БОБОЩЕНКО
·        За однією з легенд, був несправедливо звинувачений, засуджений до смерті і скинутий зі скелі. САЄНКО
   Пригадайте притчу Езопа «Найкращий і найгірший обід» з предмету «Я у світі».
   Яка мораль притчі? ( Язик може зробити людей ворогами, а, може, навпаки, зблизити, зробити друзями.)
   Яку пораду Езоп дав людям?
   Давайте узагальнимо сказане у вигляді сенкану.
Висновок. Складання сенкану до слова «Езоп»
                    Езоп
                    Розумний, волелюбний
                    Навчає, уміє слухати, допомагає
                    Захищає інтереси простих людей
                    Мудрий байкар

Схема сенкану
Перший рядок – 1 іменник (тема);
Другий рядок – 2 прикметника;
Третій рядок – 3 дієслова;
Чертвертий рядок – речення з 4 слів;
П’ятий рядок – 1 іменник (синонім до теми).

Висновок. Отже, Езоп – це розумна і щедра людина. Його байки переходять від покоління до покоління, звучать різними мовами, але зберігають свою навчальну силу.
Фізкультхвилинка (муз. супровід)
3. Опрацювання байки «Двоє приятелів і ведмідь»
1) Метод «Передбачення».
  Відкрийте підручники на с.117.
— Прочитайте уважно заголовок байки. Зверніть увагу на наголос в слові при́ятелів.
— Як ви вважаєте, про що йтиметься у ній?
Трохи згодом перевіримо, чи справдились ваші здогадки.
2) Словникова робота
   У байці нам будуть зустрічатися важкі слова для читання, тому давайте їх зараз прочитаємо за мною, а потім – в парі (один одному)
а) Читання "пірамідок" слів.
вкупі                           скрута                           бурмило
вгледів                         невдовзі                         оговтався
нажаханий                    візьметься                     самісінький
Читання слів «луною» за вчителем, тоді  - самостійно.
б) Добір синонімів до поданих слів
—  Доберіть синоніми до слів вкупі, вгледів, нажаханий.
—   Які зі слів мають такі значення:
• «жартівливе прізвисько ведмедя»(бурмило);
• «прийшов до тями, заспокоївся» (оговтався);
•  «складні, тяжкі обставини, труднощі» (скрута).
3) Виразне читання байки способом «Вчитель – учні»
   Чи можна цих приятелів назвати друзями? Чому?
4)  Тестування для  перевірки розуміння прочитаного. Робота в парі
(Завдання до тесту у кожного на партах)
   Перевіримо, чи були ви уважними, слухаючи байку. Проведемо тест
   Ваше завдання – швиденько дати відповіді на запитання. Час – 2 хв.
Тест
1.   Дорога двох приятелів пролягала через ...
а) густі кущі;          б) густий ліс;       в) глибоке болото.
2.   Один із приятелів, побачивши ведмедя, ...
а) побіг назад у село;   б) завмер від переляку;  в) видерся під самісінький вершечок дерева.
3.   Чому другий приятель не заліз на дерево?
а) Бо було вже пізно;   б) він не боявся ведмедя;   в) поблизу не було високих дерев.
4.    Як другий приятель врятувався від ведмедя?
а) Вбив його;   б) упав додолу і прикинувся мертвим;    в) втік від нього.
5.   Чи можна вважати їх друзями?
а) Так.         б) Ні.
Самоперевірка.  Відповіді: 1) б; 2) в; 3) а; 4) б; 5) б.
Фізкультхвилинка (вправи для очей)
5) Словникова робота (продовження)
в) Пояснення значень висловів.
   Виберіть пояснення до кожного вислову.
1  Марна справа                     відбити напад.
2.   Затамував подих              правий.
3.   Дати відсіч                        даремно.
4.   Має слушність                 завмер.
 6) Читання тексту вголос за частинами. Бесіда за кожною частиною
І частина (напівголосно)
   Куди йшли приятелі?
   Куди пролягала дорога?
    Про що вони говорили?
ІІ частина («ланцюжком»)
   Як повели себе приятелі?
   Як поводив себе перший приятель?
   Як поводив себе другий приятель?
   Хто зустрівся приятелям по дорозі ?
   Що трапилось з першим приятелем?
   Що трапилось з другим приятелем?
   Як діяв ведмідь?
ІІІ частина (самостійно)
   Де знаходиться мораль байки: на початку чи в кінці?
   Які слова розкривають мораль байки? (Друзі пізнаються в біді)
   До якого жанру усної народної творчості можна віднести цей вислів?
   Знайдіть у тексті пояснення, що розкриває мораль байки.  (Ніколи не ходи нікуди з приятелями, які в скруту кидають тебе самого і чимдуж тікають, рятуючи власну шкуру.)
   Зачитайте його.
   Як би ви вчинили у даній ситуації?
·        Цікаво знати! Що означає слово «ведмідь»?
Етимологічне пояснення  слова «ведмідь» (підготовлений учень)
   Прадавня назва ведмедя – арктос. Так називали звіра стародавні греки. Відтоді й походить назва “Арктика” – “Ведмежий край”. У нас його прозвали “медоїдом”- “відаючим, де мед”. Поступово ці слова злилися і перетворилися у слово ведмідь.
   А коли прокидається ведмідь? Яка зараз пора року?
   Чи пам’ятаєте ви запахи весни? Ні?
   Тоді вам надається змога відчути запахи  і торкнутися цієї чарівної  пори.
6) Хвилинка релаксації.
(Звучить запис пісні і слів вірша, учні вдихають запахи весни, вдихаючи аромат вербових котиків).
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Розкриття ідейної спрямованості байки. Вибіркове читання
   Знайдіть у тексті зачин, основну частину, кінцівку.
   Про що хвилювався один із приятелів?
   Прочитайте, що відповів йому інший.
   Що зробив перший приятель, побачивши ведмедя? Чому?
   Що придумав інший приятель?
   Розгляньте ілюстрацію на ст.117. Знайдіть рядки, які описують її.
   Прочитайте, як почувався приятель, коли ведмідь пішов геть.
   Прочитайте речення, в яких є займенники 1 особи однини.  (Коли б ти знав, як я злякався за тебе. Сказав. Щоб я ніколи не ходив нікуди з приятелями, які в скруту кидають мене самого і чимдуж тікають, рятуючи власну шкуру.)
   Які риси характеру головних героїв  автор засуджує, а які – схвалює?  (Самовпевненість, страх, нещирість, заздрощі.)  (Розсудливість, швидка реакція.)
2. Гра «Старт – фініш»
(«Старт» - перше слово речення, «фініш» - останнє. Учні повинні швидко знайти його. Хто перший знайшов, той зачитує все речення.)
Старт – «підвівся», фініш – «обіймів»;          Один з приятелів ……вершечок.
Сказав …… шкуру.                                        І чоловік …… мертвих.
Обнюхав …… дорогою.                                  Двом …… до міста.                              І він …… в біді.
 3.  Метод «Мозкова атака»
   Яким, на вашу думку, повинен бути справжній друг?
   Я думаю, що справжній друг – це той…
4.   Робота в групах.
   Який інший заголовок можна дібрати відповідно головній думці? У цьому нам допоможуть прислів’я.
Завдання:  вибрати прислів’я, яке найточніше передає головну думку байки, обґрунтувати свій вибір. Час – 3 хв.
Людина без друзів – що дерево без коріння.
Нових друзів май – старих не забувай.
Як прийде туга, пізнаєш друга.
В лиху годину пізнаєш вірну людину.
Дружба – найбільший скарб.
Друг боягуз – гірше ворога.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
1.     Гра « Продовж думку»
      Ми ознайомилися з байкою Езопа ….
      Вона написана у …
      Мораль знаходиться …
      Мораль байки – це..
      У байці засуджується…
      Байка вчить…
Байки вчать людину бачити свої недоліки, говорити про них, сміятися з них, а значить, — і виправляти їх.
ОЦІНЮВАННЯ
·        Хвилинка рефлексії.
   Позначте, який у вас настрій в кінці уроку  за допомогою смайликів.

2.     Робота над виставкою малюнків
   Діти, а скажіть, коли ми говоримо про дружбу, яке слово переважає «Я» чи «Ми»?
   Ми – одна сімя, наш дружній клас. А підтвердженням цих слів є ця виставка малюнків.
   Пам’ятайте, Друзі завжди разом, в хвилини біди і радості вони допоможуть один одному не зважаючи ні на що!!!
·        Виконання пісні «Дружба»
   Давайте на завершення  заспіваємо нашим гостям про те, яким має бути справжній друг. ( Діти виконують пісню)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1 група -  с. 117 – 118 - прочитати і переказати байку. Підготуватися до виразного читання в особах
2 група -  скласти продовження байки.



Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

ПЕРШИЙ УРОК. МИ – ДІТИ СУМЩИНИ! ОХТИРЩИНА – МІЙ РІДНИЙ КРАЙ!

Урок з української мови 3 клас "Вживання прикметників у прямому та переносному значеннях"