Урок з української мови 3 клас "Вживання прикметників у прямому та переносному значеннях"
Тема. Вживання прикметників у прямому та переносному значеннях
Мета. Продовжувати працювати над прикметником як частиною мови; формувати в учнів уміння розрізняти
прикметники, вжиті в прямому і переносному значенні; вчити влучно вживати їх в
усному і писемному мовленні; збагачувати словниковий запас школярів, розвивати
зв'язне мовлення, мислення; виховувати любов до рідного слова, охайність у
роботі.
Обладнання. Мультимедійна дошка, чистомовка, завдання до ігор, записи
пісень, відеозаписи, таблиця «Пряме і переносне значення прикметника», вправи
для очей.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
— Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться!
Поверніться до гостей
І скажіть їм: «Добрий день!»
— А тепер привітайтеся один з
одним. (Привіт, мій друже….)
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Нам урок уже давно
Час розпочинати.
Будемо знов мовлення
Наше розвивати.
— А зараз перевіримо ваші знання.
— Але перед цим проведемо
авторську чистомовку, яку склав… (беру на вибір - діти промовляють)
1. Фронтальне опитування
— Яку частину мови ми вивчаємо?
— На які питання відповідає
прикметник?
— Що виражає прикметник?
— З якою частиною мови зв’язаний
прикметник? Наведіть приклади.
2. Перевірка домашнього
завдання
— Яке завдання було додому для 1
групи ? (С.125, вправа 299)
(Дібрати до поданих слів:
айстра, автомобіль, сонце по 2
прикметника та установити зв'язок за допомогою питань).
Діти зачитують дібрані
словосполучення.
— Яке завдання було для 2 групи? (С.125,
вправа 299)
(Скласти 3 речення
з цими іменниками та дібраними до них прикметниками і записати).
Діти зачитують дібрані речення.
3. Гра «Хто швидше підбере
прикметник до іменника»
— Я називаю іменник, а Ви швидко
підбираєте до нього влучний прикметник.
Листочки, вітерець, пролісок, сонце, небо, струмочки.
— Молодці! Отже, прикметник – це частина мови, яка вказує на ознаку предмета і
відповідає на питання який? яка? яке? які? і зв’язана в реченні з іменником.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
— Діти, послухайте пісню і
скажіть, про яку пору року йдеться у ньому?
— Сядьте правильно, будьте
уважні.
Звучить запис пісні Н.Бучинської
«Дівчина –весна».
— Яка дівчина прийшла до нас?
— Так, правильно. До нас прийшла весна.
— Назвіть місяці весни. Яке їх
походження.
— Доберіть до слова весна прикметники.
— Сьогодні ми продовжимо працювати над темою прикметник, будемо
спостерігати за вживанням прикметників в прямому і переносному значенні.
— А де вона сховалась у класі? (У
квітах; муха пробудилась під склом тощо).
— А де ховається весна в казках?
— Пригадаймо казки, в яких
йдеться про те, як тане сніг, з'являються перші квіти, прокидаються тварини,
радіють люди. (Дванадцять місяців, С.Я.Маршак; Снігуронька, укр. нар. казка;
Гидке каченя, Г.Х.Андерсен; Мороз Іванович, В.Одоєвський).
IV. СПРИЙМАННЯ й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Каліграфічна хвилинка.
— Перед роботою в зошиті
виконаємо пальчикову гімнастику.
Пальчикова гімнастика «П’ять братів».
— Відкрийте зошити (пригадайте,
як правильно потрібно працювати з зошитом), запишіть число, класна робота.
— Ми повторимо написання
буквосполучень ес, на, ве, тому, що часто ці з’єднання ви
пишете неправильно. Напишіть красиво рядок буквосполучень.
— Яке слово склалося з цих
буквосполучень?
— Так, весна.
— А як напишемо це слово? З е чи
и? Що потрібно зробити? Треба, щоб ненаголошений склад став наголошеним. Весна
– весни. Запишіть його.
— Запишіть таке речення.
Надійшла до нас радісна весна
— Назвіть головні члени речення.
Яка весна?
— Яка це частина мови?
Прикметник. У якому значенні прямому чи переносному вжито цей прикметник?
2. Відеозапис «Привітання» від тітоньки Сови.
— До нас на урок завітала
тітонька Сова.
А найбільше, діти, про весну знає лісова мешканця Тітонька Сова.
— Послухайте її привітання.
Звучить відеозапис «Привітання» від тітоньки Сови.
— Давайте послухаємо, як вона
розповідає про перший місяць весни – березень.
Відеозапис «Березень» від тітоньки Сови.
— Що Ви запам’ятали з розповіді
тітонько Сови?
3. Вправи для очей
— Перед тим, як будемо працювати
над завданнями, проведемо вправу для очей.
Показ на мультимедійній дошці.
4. Робота за підручником (с.
125-126)
1) Робота за таблицею «Пряме і переносне значення прикметника».
— Попрацюємо за таблицею і
пригадаємо про Пряме і переносне значення прикметника.
— Тітонька Сова запрошує нас до
роботи за підручником.
Вправа 300, (с. 125) (усно).
— Прочитайте вірш. У якому значенні вжиті
підкреслені прикметники — переносному чи прямому?
2) Вправа 301 (с 125-126) від Місяця Березня.
— Прочитайте текст, розкриваючи
дужки.
— Випишіть виділені іменники і доберіть
до них прикметники. Запишіть за зразком, поданим на дошці.
Ніч – темна, ясна.
Яблуня - …..
Іній - ….
Небо - ….
Зірки - ….
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Звучить запис пісні «Метелик».
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ И СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1) Робота в парі на картках від Місяця Квітня.
— Прочитайте словосполучення.
Підкресліть прикметники, вжиті у переносному значенні.
М'який характер,
рання весна, кам'яне обличчя, вишневе плаття, м'який хліб, кам'яний
будинок, холодний погляд, вишневе варення, холодний чай, солодка
брехня.
2) Вправа 302, с.126 від Місяця
Травня.
— Прочитайте словосполучення.
— Запишіть словосполучення у дві
колонки: у першу — з прикметниками, ужитими в прямому значенні, у другу — з
прикметниками, ужитими в переносному значенні.

— Складіть два речення з двома словосполученнями, у яких прикметник
уживається в переносному значенні (усно).
3) Поетична хвилинка
— Послухайте
вірші про весну у виконанні учнів класу.
(Мандрика, Жадан, Харченко, Логвиненко, Ніколаєва, Міщенко)
4) «Скарбничка народної мудрості» від Тітоньки
Сови.
·
Краще гірка правда, ніж солодка брехня.
·
Лагідні слова роблять людей приятелями, а гострі слова –
ворогами.
— Прочитайте прислів’я. Знайдіть
прикметники, які вживаються в переносному значенні.
— Знайдіть прикметники – антоніми.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення»
• На уроці я вчився...
• Найбільше мені
сподобалося...
• На наступному уроці я хочу
навчитися...


— Я задоволена, що на уроці
переважали позитивні емоції. Тож нехай буде більше радісних, теплих і приємних
уроків.
Вдячна Вам, що всі старались,
Що дружно на уроці працювали
І знання
української мови показали.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 303, с. 126.
Коментарі
Дописати коментар