Урок з Я у свті "Культура спілкування. Конфлікти. Давайте жити дружно" 4 клас
Тема. Культура спілкування.
Конфлікти. Давайте жити дружно.
Мета:
а) навчальна - сприяти формуванню уявлень учнів про конфлікти, їх
структуру, причини, шляхи вирішення;
створити умови для розуміння сенсу конфліктів (позитивного і негативного); показати
учням значення добрих взаємин, їх перевагу над конфліктами;
б) розвиваюча - створити умови для висловлення учнями власної думки,
розвиток аналітично-синтетичних навичок; вміння володіти собою;
в) виховна - сприяти розвитку соціальної та комунікативної
компетентності, аналітичного мислення, активності, рефлексивних здібностей
учнів, виховання активної життєвої
позиції, бажання гідно виходити із конфліктної ситуації.
Дидактичне забезпечення: навчальна презентація (створена у програмі Microsoft
Power Point), дидактичний матеріал для групових завдань, смайлики, малюнки
Матеріально-технічне
забезпечення: комп'ютер,
мультимедіапроектор, екран, магнітофон.
Міжпредметні зв’язки: українська мова, літературне читання, психологія,
основи здоров’я.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
I. Організаційна
частина.
— Встаньте,
діти, всі рівненько,
Посміхніться всі
гарненько.
Посміхніться ви до
мене,
Посміхніться і до себе,
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: «Добрий,
день!»
·
Привітання
учнів
— Привіт,
мій друже, я радий тобі дуже! (Говорять один одному)
—
Давайте пригадаємо «Девіз творчих та винахідливих», який є
нашим другом на кожному уроці.
Думай, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь!
·
Хвилинка рефлексії.
—
Позначте свій
настрій за допомогою смайликів.
·
Рубрика «Сьогодні у світі…»
·
Відео
II. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання
— А якими уважними ви
були, виконуючи домашнє завдання, зараз перевіримо.
—
Яке домашнє завдання
вам було? (Провести дослідження з теми «Правила гостинності» у зошиті с.21)
—
Зачитайте свої
міркування. (Оцінювання впродовж
уроку)
—
Який висновок ви зробили для себе?
Висновок. Отже, потрібно поводитися таким
чином, щоб бути приємним для всіх.
2. Інсценізація та обговорення
вірша Є. Гуцала «Їжачиха та їжак»
— А
чи приємною буде зустріч двох їжачків зараз подивимося.
—
Зараз до вашої уваги
маленька інсценізація вірша Є. Гуцала «Їжачиха та їжак».
— Слухайте
уважно і дайте відповідь на запитання: Про
що ця історія? (Про сварки, конфлікти)
Їжачиха та їжак
Їжачиха та
їжак
Не помиряться ніяк.
— Ти колючий! Пострижися!
— Ти колюча! Не колися!
— Я колючий? Хто б казав?
— Нащо ти колючу взяв? Від колючого я чую!
— Я колючій не дивую!
— Не дивуєш? От дивак! А іще ж, либонь, їжак.
— Не дивуєш? От дивачка, А іще ж, либонь,
їжачка...
Їжачиха і їжак
Не
помиряться ніяк.
—
Чи сподобалася вам
поведінка їжака та їжачихи? Чому?
— Що таке, на вашу
думку, конфлікт?
—
Конфлікт
— суперечність, що виникає між людьми.
III. Оголошення теми і мети уроку.
—
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, що таке конфлікт, причини
його виникнення, шляхи вирішення, навчитеся гідно виходити із конфліктних
ситуацій.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь з елементами бесіди
·
Метод «Асоціативний кущ»
— Які
асоціації у вас викликає це слово?
Метод «Асоціативний кущ»
Конфлікт
|
Сварка
|
Бійка
|
Ворожнеча
|
Боротьба
|
Протиріччя
|
Суперечка
|
Сутичка
|
Сутичка
|
Зіткнення
|
Безлад
|
Крик
|
Лайка
|
Образа
|
Протистояння
двох людей
|
—
Який колір, на вашу думку, позначає поняття
«конфлікт»?
—
Так, у кожного це
поняття асоціюється з різними кольорами
та поняттями, бо всі ми - різні. Скільки людей - стільки характерів. У кожного
з нас є своє світобачення, світосприйняття, інтереси, уподобання, плюси і
мінуси у характері. Тому в житті всім нам дуже важливо вміти спілкуватися з
іншими, щоб уникати конфліктів.
—
Відкрийте
свої зошити на с.23.
— Запишемо значення слова
«конфлікт». (Конфлікт
— це ситуація, за якої двоє або кілька людей не можуть дійти між собою згоди).
2.
Робота
над схемою «Із чого складається конфлікт?»
—
Перегорніть сторінку зошита і знайдіть завдання № 4.
—
Прочитайте його.
—
Розкажіть, із чого
складається конфлікт.
Конфлікт
причина
учасники хід конфлікту вирішення конфлікту
1)
Причина
— Які
ж причини конфлікту? А
пояснити їх допоможуть ілюстрації до
казок.
— Розгляньте
їх на мультимедійній дошці.
— Що
було причиною конфлікту між героями казок?
• «Два цапки» (впертість);
• «Лисичка - сестричка та вовк
Панібрат»(брехня)
• « Лисичка та
журавель» (брехня) .
• « Колосок» (лінь)
— Отже,
які причини конфліктів? (Повторення причин на мульт. дошці)
Причини конфліктів
— • Особиста неприязнь;
— • різні думки, характери;
— • небажання вислухати одне одного;
— • зіткнення інтересів;
— • невміння слухати;
— • знущання над слабшими;
— • невміння товаришувати;
— • невміння прощати.
2)
Учасники
— Хто
є учасниками конфлікту?
3)
Хід
конфлікту
— Хід
конфлікту – це продовження конфлікту, розвиток подій.
— Визначіть
у даній ситуації хід конфлікту.
Іринка прийшла до
Оленки.
– Збирайся, Оленко, бери ковзани, ходімо на ковзанку!
– Не можу, я ще всіх уроків не підготувала.
– Закінчуй зі своїми уроками. Завтра спишемо у Надьки.
– Вибач, Іро, але не можу! Вибач!
– Ех ти, а ще подружкою називаєшся!
Іринка образилася і при кожній нагоді почала Оленку дражнити
«зубрилкою».
4) Вирішення конфлікту
—
Визначіть в даній ситуації «вирішення конфлікту».
Іринка образилася і при кожній
нагоді почала Оленку дражнити «зубрилкою».
—
А яким ви бачите
вирішення цього конфлікту?
— А
які ввічливі слова допомагають розв’язати суперечку?
— Ще
можуть бути такі способи розв’язання конфлікту.
·
компроміс (згода на
основі взаємних поступок);
·
вияв турботи, ніжності,
любові;
·
усвідомлення й визнання
власної провини чи неправоти у суперечці;
·
уміння поставити себе на
місце іншої сторони конфлікту;
·
мирилки.
— Що
ж таке мирилки?
—
Мирилки
- це невеликі за розміром римовані віршики, які діти
зазвичай вимовляють після сварки чи образи для того, щоб помиритися.
—
Давайте пригадаємо нашу
улюблену мирилку, яку ми вивчили ще у 1 класі.
Ти не плач
Ти не плач, не плач, не плач
І скоріш мені пробач,
І на мене ти не сердься,
Бо у
тебе добре серце.
Просто в очі подивись
І
зі мною подружись.
3. Робота в парах.
— Відкрийте
зошити на с.26 і знайдіть завдання № 3
і попрацюйте в парах. Час – 1 хв.
— Визначіть
риси характеру, що допомагають уникнути конфліктів.
Перевірка.
Висновок. Отже, тільки позитивні
риси характеру допоможуть уникнути суперечок.
— Якщо
все ж таки відбувся конфлікт, потрібно вийти із даної ситуації з гідністю.
— Що це означає?
·
По-перше, уважно
вислухай людину, яка не згодна з твоєю думкою.
·
По-друге, якщо тобі
щось незрозуміло, постав співрозмовнику питання.
·
По-третє, намагайся
говорити спокійно, ніколи не ображай супротивника словами: вони тільки розпалять
суперечку.
Висновок. Необхідно завжди шукати такі шляхи, щоб
уникнути сварок, образ і конфліктів.
V. Фізкультхвилинка
(під музичний супровід)
VI. Узагальнення та систематизація вивченого
матеріалу
1. Робота над притчею про Езопа.
·
Короткі
відомості про Езопа.
Езоп — видатний
байкар, засновник жанру байки, «Батько байки» . Езоп був рабом філософа Ксанфа з
Самосу. Писав байки, де героями були
тварини, наповнював свої оповіді повчаннями та мораллю.
·
Читання
та обговорення притчі про Езопа
1.
Читання
притчі підготовленими учнями.
— Який
обід звелів філософ Ксанф приготувати
Езопу? (Найкращий і найгірший обіди)
2.
Бесіда
за прочитаним
— Яким
виявився найгірший обід? Як пояснив це всім Езоп?
— Яким
виявився найкращий обід? Як пояснив це всім Езоп?
— Що
хотів підкреслити Езоп, приготувавши однакові найкращий і найгірший обіди?
Висновок. Отже, язик може
зробити
людей ворогами, а, може, навпаки, зблизити, зробити друзями.
2. Робота над прислів'ями
— Які прислів'я допомагають розв'язати
конфлікт, а які — загострюють? Поясніть зміст прислів’їв.
• Око — за око, зуб — за зуб.
• Все добре переймай, а зла уникай.
• Хто сильніший, той і правий.
• Полюби ближнього свого як самого себе.
Висновок. Отже, потрібно розв’язувати конфлікт мирно,
дружно.
1 група.
Скласти з поданих букв АДЖБУР слово. (Дружба). Поясніть
його.
2 група
Дібрати спільнокореневі слова до слова «дружба».
3 група
Складіть 2 речення зі словом «дружба».
—
Послухайте маленьке
оповідання і скажіть, чи зможуть Мишко і Марійка подружитися після цієї
конфліктної ситуації?
Кубик на кубик
Марійка
ставить кубик на кубик, кубик на кубик. Побудувала високу вежу. Прибіг Мишко.
– Дай вежу!
– Не дам!
– Дай хоч кубик!
– Один кубик візьми.
Мишко простягнув руку – хвать
нижній кубик! І вмить –– вся Марійчина вежа роз-ва-ли-лася!
—
Чи зможуть Мишко і Марійка
подружитися після цієї конфліктної ситуації?
4. Поради Кота Леопольда
— Хто, на вашу думку, з казкових чи
мультиплікаційних героїв є прикладом справжнього друга. (Кіт Леопольд)
— Чи зможе він допомогти цим дітям?
— Сьогодні до нас на урок завітав цей герой, щоб розказати, як
потрібно миритися. (Виступ учня, решта – виконують рухи).
5. Робота над виставкою малюнків
—
Діти, а скажіть, коли ми говоримо про дружбу, яке
слово переважає «Я» чи «Ми»?
—
Ми – одна сім’я,
наш дружній клас. А підтвердженням цих слів є ця виставка малюнків.
— Пам’ятайте,
друг не буде заздрити другові – він
просто ділить успіх друга , як свій особистий! Друзі завжди разом, в хвилини біди і радості вони
допоможуть один одному не зважаючи ні на що !!!
VII.
Підсумок уроку
—
Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
—
Чому виникають конфлікти?
—
Як їх уникнути?
—
Який висновок ви для себе зробили?
—
Нехай дружба буде вашим найціннішим скарбом. Бережіть її, щоб ніякі
проблеми чи негаразди не змогли її зломити.
ОЦІНЮВАННЯ
·
Хвилинка рефлексії.
—
Позначте, який у
вас настрій в кінці уроку за допомогою
смайликів.
·
Виконання пісні «Дружба»
—
Давайте на завершення заспіваємо нашим гостям про те, яким має бути
справжній друг. ( Діти виконують пісню)
VIII. Домашнє завдання
1 група. – дібрати прислів’я про дружбу.
2 група - виконати завдання у зошиті
на с.25: провести дослідження «Як часто я потрапляю у конфлікти».
3 група – скласти твір – мініатюру «Дружба
- це велика цінність».
Коментарі
Дописати коментар